Cytologia

NA CZYM POLEGA WIZYTA?

Cytologia to przesiewowe badanie cytologiczne, rozmaz pobierany z pochwowej części kanału i tarczy szyjki macicy jest jedną z technik diagnostycznych w ginekologii, pozwalającą na wykrycie wczesnych zmian nowotworowych szyjki macicy w stadium bezobjawowym.

Wykonujemy dwa rodzaje cytologii: cytologia tradycyjna – konwencjonalna, w której pobiera się złuszczone komórki nabłonka i śluz z dwóch miejsc: tarczy i kanału szyjki macicy. Pobrane komórki przenosi się na szkiełko mikroskopowe i natychmiast utrwala specjalnymi odczynnikami. Drugim rodzajem cytologii jest LBC – Liquid Based Cytology. Cytologia jednowarstwowa jest to innowacyjna technika, która pozwala na osiągnięcie dużo wiarygodniejszych wyników badań niż w przypadku cytologii konwencjonalnej. W materiale przygotowanym tą metodą można dodatkowo wykonywać badania w kierunku Chlamydia trachomatis i wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV metodą PCR.

Badania cytologiczne stanowią podstawowy element w procesie kwalifikacji do zabiegów ginekologii nowoczesnej – ginekologii estetycznej, w tym procedury przy nietrzymaniu moczu, redukcji problemu luźnej pochwy, czy powiększaniu punktu G lub warg sromowych. Lekarz prowadzący przed przystąpieniem do zabiegu musi mieć pewność, że stan zdrowia pacjentki pozwala na bezpieczne wykonanie nawet pozornie mało inwazyjnej procedury. Najlepiej, gdy wynik badania jest z ostatnich kilku miesięcy przed planowanym zabiegiem, a jeśli pochodzi z okresu powyżej roku, zalecane jest wykonanie kontrolnego badania. W przypadku, gdy wynik jest wątpliwy, specjalista ginekolog proponuje dodatkową diagnostykę, może tez przekierować pacjentkę do leczenia szpitalnego. Jeśli wynik mieści się w normie, lekarz swobodnie może podjąć się wykonania zabiegu.

Pobranie materiału do analizy polega na wprowadzeniu specjalnego aplikatora ze szczoteczką cytologiczną do kanału szyjki macicy i jednoczesnym pobraniu materiału ze ścian kanału. Materiał ten jest następnie utrwalany i przekazywany do analizy laboratoryjnej. Wyniki badania dostępne są w okresie 2-3 tygodni od pobrania próbki.

Na cytologię najlepiej zgłosić się w pierwszej połowie cyklu, minimum 2 dni po zakończeniu krwawienia i maksymalnie 4 dni przed miesiączką. Na 24 godziny przed badaniem powstrzymać się od współżycia oraz nie poddawać się badaniu ginekologicznemu i USG przezpochwowemu. Kilka dni przed badaniem nie stosować irygacji pochwy i leków dopochwowych. Cytologia nie może być wykonana podczas stanu zapalnego narządu rodnego.

Szczegóły wizyty:

Czas trwania:
 30 min
Cena:
od 60 zł
Hospitalizacja:
nie dotyczy
Okres regeneracji:
nie dotyczy
Znieczulenie:
nie dotyczy

Badanie dedykowane jest dla kobiet, które rozpoczęły życie seksualne lub u kobiet powyżej 25 roku życia. W trosce o zdrowie zaleca się regularne wykonywanie badania cytologicznego co dwa-trzy lata. Kobiety obciążone genetycznie schorzeniem raka szyjki macicy, o obniżonej odporności immunologicznej oraz infekcjach spowodowanych przez wirusa HPV powinny powtarzać to badanie częściej w celu kontroli stanu zdrowia, ewentualnie podjęcia interwencji w przypadku złego wyniku.

Umów wizytę
Call Now Button