Ostrzykiwanie punktów głodu
Toksyna botulinowa, to substancja, która od lat zdobywa popularność w medycynie estetycznej ze względu na swoje zdolności do redukcji zmarszczek i poprawy wyglądu skóry. Niemniej jednak, jej zastosowania sięgają znacznie dalej niż jedynie poprawa estetyki. W ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się ją również w zabiegach mających na celu kontrolę apetytu i zmniejszenie masy ciała. Jednym z takich zabiegów jest hamowanie punktów głodu toksyną botulinową.
Celem zabiegu ostrzykiwania punktów głodu toksyną botulinową jest zmniejszenie uczucia głodu poprzez blokowanie działania receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie głodu. W trakcie zabiegu toksyna botulinowa podawana jest metodą iniekcji w różne punkty na ciele, na których znajdują się receptory głodu (np. małżowina uszna). Toksyna botulinowa oddziałuje na receptory nerwowe znajdujące się w skórze i tkankach, co prowadzi do zakłócenia przekazywania sygnałów o głodzie do mózgu. W wyniku tego zabiegu, sygnały wysyłane przez mózg są efektywnie blokowane, co skutkuje zmniejszeniem intensywności uczucia głodu.
Do głównych wskazań do wykonania zabiegu zaliczamy:
Zabieg hamowania punktów głodu toksyną botulinową jest skierowany głównie do osób borykających się z problemem nadmiernej masy ciała oraz trudnościami w kontrolowaniu apetytu.
- ciąża oraz okres karmienia piersią,
- nadwrażliwość na toksynę botulinową,
- infekcje wirusowe lub bakteryjne,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- choroby nowotworowe,
- przyjmowanie niektórych antybiotyków,
- stany zapalne skóry w miejscach objętych zabiegiem,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.