Kolposkopia to rodzaj rozszerzonej diagnostyki narządów rodnych. Stanowi kolejny etap kontroli, najczęściej po wyniku analizy cytologicznej, wskazującej na zmiany w obrębie szyjki macicy.
W trakcie wizyty ginekologicznej lub urologicznej pobierany jest materiał w formie wymazu.
Cytologia to przesiewowe badanie cytologiczne, rozmaz pobierany z pochwowej części kanału i tarczy szyjki macicy jest jedną z technik diagnostycznych w ginekologii, pozwalającą na wykrycie wczesnych zmian nowotworowych szyjki macicy w stadium bezobjawowym.
Wkładki z zawartością hormonów (z grupy progesteronów) wykazują działanie antykoncepcyjne przewidziane na okres do 5 lat od zaaplikowania.
Histerosalpingosonografia jest stosowana przede wszystkim w diagnostyce niepłodności.
Badania genetyczne nieinwazyjne, to badania podczas których ryzyko uszkodzenia płodu nie występuje.
USG 3D/4D płodu to rodzaj badania szczegółowego wykonywanego w ściśle określonym czasie: pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży.
USG ginekologiczne wykonywane jest profilaktycznie w celu oceny stanu narządów rodnych kobiety i stanu płodu.
USG piersi wykonywane jest profilaktycznie w celu oceny stanu tkanek oraz przy podejrzeniu zmian o charakterze nowotworowym.
Podczas konsultacji lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem lub jego opiekunem i ustala problem z jakim zgłasza się pacjent. Następnie przeprowadzone zostaje badanie palpacyjne, a w dalszej kolejności, jeśli zachodzi potrzeba badanie ultrasonograficzne .
Podczas konsultacji lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem lub jego opiekunem i ustala problem z jakim zgłasza się pacjent.